You are currently viewing Afrika királynője: a shea vaj
Concept of skin care cosmetics, Shea butter, top view

Afrika királynője: a shea vaj

Ez persze nem teljesen helytálló, mert már hosszabb ideje tudjuk róla, hogy a szépségápolásban biztosan helye van. Egzotikus nevét meghallva imádkozol, hogy finom illattal is párosuljon, mert máris magával ragadott, és ez Neked is kell! És lőn, kérésed meghallgattatott, ellenállhatatlan illat kipipálva, mert ez a SHEA VAJ💖.

Ha úgy gondolod, ennyi elég is, ne olvass tovább; ha viszont szívesen szerzel több információt, tarts velem!👇

Van egy faféle 🌳Közép-Afrikában, melyet úgy hívnak karitéfa (Vitellaria paradoxa). Ez a fa 20 évig készül arra, hogy meghozza első, csodálatos, nagyobb szilvára emlékeztető, csonthéjas terméseit🌱, és ezt utána még 200 évig (!) tegye. A karitéfa ligetes-fás szavannákon elterjedt növény, ahol egész évben terem, de általában évente egyszer-kétszer szüretelik a gyümölcsét, a shea diót. Ez a termés 60-70%-os zsírtartalommal rendelkezik, emellett rengeteg A, E, F vitamint is tartalmaz, valamint fehérjéket, zsírsavakat,rostokat, szénhidrátokat, flavonoidokat, tanninokat,fitoszterolokat és szaponinokat is megtalálhatunk benne. Ezt a zsírt úgynevezett hidegsajtolás útján nyerik ki, és kapnak egy sárgás-fehér, félkemény zsiradékot. Gondolom, ezért a shea vaj elnevezés.

 

Miért éppen hidegen sajtolás?

Mert a lehető legkíméletesebb eljárást végzik; a tradícionális előállítás szerint a gyümölcs belsejét összetörik, majd vízzel elkeverve, gyenge tűz fölött melegítik. Majd a víz tetején összegyűlő zsírt óvatosan leszedik, hordókba gyűjtik.

Mivel a hőmérséklet nem emelkedhet 40 C° fölé, és nem is pirítják, így minden értékes tápanyag, hatóanyag megmarad. A hidegen sajtolás időigényes, és drágább folyamat is, mint a melegen sajtolás, viszont ez teszi lehetővé széleskörű felhasználását. Mivel igen keresett alapanyagról van szó, nagyobb ültetvényeken modernebb a folyamat, viszont a mai napig találkozhatunk a fent említett módszerrel. Fontos, hogy semmilyen adalékanyagot, vegyszert nem tesznek hozzá. Nincs is rá szükség, hiszen a shea vaj, akár egy évig is megőrzi minőségét, megfelelő körülmények között, hiszen nehezen avasodik.

Mire használják évezredek óta?

Szóval, megvan az értékes vitaminokban gazdag, édeskés, talán pirított mandula illatú zsír, de mihez kezdenek vele?

  • Először is, főznek🍲 vele. Igen, a természeti népek zsiradéknak használják, ezért is fontos, hogy minél tisztábban állítsák elő. Nálunk is előfordul az élelmiszer iparban is; talán Te is találkoztál már shea vajas csokoládéval🍫, vagy azzal készített süteménnyel🍪. A kakaóvaj helyettesítője is lehet.
  • Gyógyítanak vele.🧑‍⚕️ Ficamhoz, égési sérüléshez, ekcémához való használata évezredekre tekint vissza. Ma a gyógyszeriparban alapanyag💊.
  • Gyertyák🕯️ készítéséhez is használják. 

És persze a kozmetikai ipar lecsap mindenre, ami a szépségápolás terén használható; és milyen jól teszi! A shea vaj a legsokoldalúbb kozmetikai alapanyagok egyike

És akkor a lényegMiért használd?⁉️

SZINTE MINDEN BŐRTÍPUSRA JÓ. A shea vaj technikailag diófélékből készül, de! A legtöbb diófélével ellentétben nagyon alacsony azon fehérje tartalma, amely allergiát válthatna ki. Valójában nincs olyan orvosi szakirodalom📖, amely dokumentálná a shea vajjal szembeni allergiát. Nem tartalmaz tehát kémiai irritáló anyagokat, melyek kiszárítanák a bőrt, és elvileg a diófélékre túlérzékeny egyéneknek sem árt, de ha ilyen problémád van, először óvatosan próbáld ki!

TÁPLÁLJA A BŐRÖD. A shea vajat jellemzően hidratáló hatása miatt használják. Ezek az előnyök a shea zsírsavtartalmához kötődnek, beleértve a linolsavat, olajsavat, szterainsavat, palmitinsavat. Helyileg történő alkalmazáskor ezek az anyagok gyorsan felszívódnak a bőrbe és biztosítják nedvesség tartalmát.

NEM LESZ OLAJOS ÉRZETŰ A BŐRÖD.  A shea vaj nagy mennyiségű linolsavat és olajsavat tartalmaz. Ez a két sav kiegyensúlyozza egymást. Ez azt jelenti, hogy a shea vaj könnyen felszívódik és a bőröd nem fog zsírosnak hatni használat után.

GYULLADÁSCSÖKKENTŐ HATÁSÚ. A shea vaj növényi észterei gyulladás csökkentő hatással rendelkeznek. Náthás időszak, kipirosodott orr? Csak kend be shea vajjal, és segít!

ANTIOXIDÁNS HATÁSÚ. A shea vaj jelentős mennyiségű A és E vitamint tartalmaz, mely elősegíti az erős antioxidáns aktivitást. Az antioxidánsok fontos öregedésgátló szerek. Megvédik a bőrsejteket a szabadgyököktől, melyek korai öregedéshez, fakó bőrszínhez vezetnek. 

GOMBAELLENES HATÁSÚ. A karité fa termése hatékony összetevői sikeresek a gombák által okozott bőrfertőzések elleni küzdelemben. Bár a shea vaj nem képes kezelni minden gombás tünetet, de egyes fajtáit igen.

SEGÍTHET MEGELŐZNI A PATTANÁSOK KIALAKULÁSÁT. A shea vaj különféle zsírsavakban gazdag, melyek segítenek helyreállítani a bőr nedvességtartalmát, és egyensúlyt fenntartani, mely segíthet megelőzni a pattanások kialakulását.

SEGÍT FOKOZNI A KOLLAGÉNTERMELÉST. Triterpéneket tartalmaz, melyről úgy gondolják, hogy ezek a természetben előforduló kémiai vegyületek blokkolják a kollagénrostok pusztulását.

A kollagéntermelés fokozásával és az új sejtek termelésének elősegítésével a shea vaj segíthet csökkenteni azt, amit fotóöregedésnek neveznek. (A fotóöregedés az a folyamat, amely során a bőr idővel elveszíti rugalmasságát és feszességét, ami ráncok megjelenéséhez vezet.)

Ez minimalizálhatja a bőrödön megjelenő finom ráncokat és teltebb bőrt eredményezhet.

ELŐSEGÍTI A SEJTEK REGENERÁLÓDÁSÁT.  A shea kiváló hidratáló és antioxidáns tulajdonságai együttesen segítik a bőrt, hogy új sejteket tudjon termelni. Bőrünk életünk során folyamatosan megújul, szervezetünk új bőrsejteket termel, és közben megszabadul az elhalt hámsejtektől. Naponta akár 30-40 ezer elhalt bőrsejtünk is lehet. Ha megfelelő nedvességtartalommal bír bőrünk, ez a szám kedvezőbb lesz.

SEGÍTHET A TERHESSÉGI CSÍKOK MEGELŐZÉSÉBEN. Úgy gondolják, hogy a shea vaj megakadályozza a hegszövet kialakulását, és ösztönzi az egészséges sejtek növekedését, vagyis segít a bőr gyógyulásában, minimalizálva ezzel a hegek előfordulását.

KIEGÉSZÍTŐ FÉNYVÉDELMET NYÚJT.  A shea vaj önmagában nem elég fényvédelemhez, hiszen becslések szerint SPF értéke csupán 4-5-ös, és ugye leginkább 30-as javasolt, ha a napon🌞 tartósan tartózkodunk. Ha azonban fényvédőnket kiegészítjük shea vajjal, további védelemre tehetünk szert.

NAPFÉNY OKOZTA BŐRPÍR ESETÉN HATÁSOS.  Ha már megtörtént a baj🥵, használjuk a shea vajat bátran, hogy bőrünket megnyugtassuk, és kellően hidratáljuk.

SEGÍTHET MEGELŐZNI A HAJ TÖREDEZETTSÉGÉT.  Bár erre irányuló kutatásokról nem tudunk, ugyanakkor a lelkes használók szerint finom puhává varázsolja hajunkat👩‍🦰. Egy próbát megér, nem?

JELENTŐS SEGÍTSÉG LEHET EKCÉMA, DERMATITIS, PIKKELYSÖMÖR ESETÉN.  Kutatások bizonyítják, hogy a shea vaj ugyanolyan hatékony lehet ezek kezelésére, mint a gyógyszeres krémek. Gyulladáscsökkentő hatása miatt megnyugtatja a bőrt és enyhíti a viszketést.

És ez még semmi! További vizsgálatok folynak, melyek eredményei arra engednek következtetni, hogy izom és ízületi fájdalmak esetén is bevethető a shea vaj, szintén a gyulladáscsökkentő hatása miatt.

Szeretnéd kipróbálni?

Legjobb, ha finomítatlan shea vajat veszel, tégelyben. Ha azonban hagyod érvényesülni a szépségápolás területén tevékenykedőket, változatosabbnál változatosabb termékeket fogsz találni az üzletek polcain. Szappan, testvaj, testápoló, maszk, de akár csoki is a szemed elé kerülhet. Kombinálhatják kakaóvajjal, kamillával, levendulaolajjal, stb. Válassz! 😊

Szóval, ne várj; ha még eddig nem tetted, tegyél egy próbát a shea vajjal!

Facebook
Twitter
LinkedIn

A cikk forrása: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/ 

Képek: freepik.com

 

 

Vélemény, hozzászólás?